VAIKO HERBARIUMAS

Įvairiaspalvės gėlės, augalai, lapai… aplinkui tiek daug gražių dalykų. O kaip išsaugoti truputį pavasario, vasaros ir rudens niūriai žiemos dienai? Vienas būdų – kartu su vaikais sukurti savitą herbariumą namuose. Ir tuo užsiimti gali ne tik mokyklinio amžiaus vaikai! Herbariumo – tinkamai sudžiovintų augalų kolekcijos kūrimas, gali tapti vienu įdomiausių edukaciniu šiltojo sezono žaidimų ir su darželinio amžiaus vaikais. Pasakykite jiems, kad jūsų pasivaikščiojimo po mišką ar pievas tikslas šįkart bus susipažinti su vietos augmenija: surinkti kuo daugiau skirtingų augalų, išsiaiškinti jų pavadinimus, išmokti atpažinti nuodingus (kad nesukeltų alerginės reakcijos) ir vaistinius augalus, surinktus augalus išsaugoti ateičiai. Vėliau beliks tik žavėtis, su kokiu užsidegimu, jūsų ikimokyklinukai, priėmė šį iššūkį. Ne ką mažiau šis žaidimas įtrauks ir jus.  

Herbariumo kūrimo atmintinė

  • Herbariumai paprastai gaminami iš džiovintų gėlių ir įvairių augalų lapų. Norėdami rinkti žolynus savo herbariumui rinkitės saulėtą ir sausą dieną. Drėgmė, lietaus lašai augalams nėra parankūs, nes augalai sunkiai džius, gali keisti spalvą.
  • Nuskintus augalus parsineškite namo ir dėkite į storą, sunkią knygą išdžiūti, kurią dar galite prislėgti kokiu nors sunkiu daiktu. Stenkitės kruopščiai ištiesinti visus žiedlapius, kotelius ir lapelius, kad vėliau būtų galima nesunkiai identifikuoti augalą. Naudokite seną knygą, kurios nėra gaila, nes augalų drėgmė gali šiek tiek sugadinti knygos lapus. Džiovinti knygoje nesudėtinga tiek medžių lapus, tiek plokščius žiedus ar žolynus. Tačiau netiks augalai, kurių lapai stori ir mėsingi. Vaikui reikės šiek tiek kantrybės, nes turi praeiti mažiausiai savaitė kol augalas bus gerai išdžiūvęs. Džiovintus žolynus galėsite panaudoti ne tik herbariumui, bet ir įvairiems rankdarbiams, pvz., atvirukams, paveikslėliams, kurti.    
  • Smagus ne tik augalų rinkimo, džiovinimo, bet ir klijavimo darbas. Tam puikiai tiks segtuvas arba albumas, į kurį galima įsegti įmautes su piešimo lapais. Kiekviename lape užrašykite augalo pavadinimą, galite netgi skirstyti augalus pagal metų laikus. Nežinomų augalų pavadinimų ir pagrindinių savybių ieškokite knygose ir enciklopedijose, internete. Galbūt prireiks specialios ekskursijos į biblioteką. Svarbu apie turimą augalą išsiaiškinti kuo daugiau!