KOKIOMS KŪRYBINĖMS VEIKLOMS ĮKVEPIA VASAROS GĖLĖS IR AUGALAI?

Vasara yra tas laikas, kai tradicines priemones kūrybai norisi tiesiog kažkur paslėpti ir išnaudoti tai, ką šiuo metu gražiausio mums gali pasiūlyti gamta. O pasiūlyti gali iš tiesų labai daug. Nepatingėkite kartu su vaikais išeiti į miškus, pievas ir parkus, pasidžiaukite spalvų, kvapų ir raštų įvairove, atraskite ir susipažinkite su artimiausioje aplinkoje augančiais žolynais, o labiausiai patikusius panaudokite kūrybinei veiklai.

Karūnos vasaros karaliams ir karalienėms

Paprasta, bet labai neprasta idėja pa(si)puošti vasaros karaliams ir karalienėms. Karūnos pagrindui reikalingas kietesnis popierius, papuošimui – tvirtesnį kotelį turinčios pievų gėlės. 4 – 5 metų vaikas, susmaigstydamas gėles į joms paruoštas skylutes, savo karūną tikrai sugebės pasipuošti pats, jaunesniems gali prireikti suaugusiųjų pagalbos.

Ledinis herbariumas

Šilta vasaros diena ypač tinkama vaikų žaidimams su vandeniu. Pastarasis turi puikią savybę – užšalti. Pasinaudojus ja ir pievose, miškuose ar gėlynuose žydinčiomis gėlėmis, galima sukurti spalvingų (nors ir laikinų) ledinių dekoracijų. Kartu savotiško STEAM eksperimento metu vaikams pademonstruosite, kas nutinka vandeniui šąlant ir šylant. Ledu virtusiame vandenyje nebelieka oro ir nevyksta cheminės reakcijos, todėl gėlių spalva nesikeičia.

Gaminimo eiga paprasta: pasivaikštote gamtoje ir prisirenkate gamtinės medžiagos, į pasirinktą formą dedate gėlių žiedus ir žiedlapius, užpilate vandeniu, įmerkiate virvelę pakabinimui ir visą kūrinį kuriam laikui transportuojate į šaldymo kamerą. Mažiesiems turėtų patikti prisidėti kuriant kompoziciją namuose, vėliau išvysti ją sustingusią lede, neštis į lauką, pakabinti ant medžio ar krūmo ir netrukus stebėti ją tirpstančią. Beje, šaldyti galima ne tik gėles, bet viską, kas vaikams gražu ir įdomu: uogas, vaisių, daržovių gabalėlius, grūdus, smulkius žaislus ir kt.

Augalų antspaudai

Dar vienas būdas savotiškai užkonservuoti vasaros grožį – tai augalų antspaudai lipdymui skirtoje masėje. Tokiam darbeliui idealiai tiks ore džiūstantis modelinas arba paprasta rankų darbo sūri tešla. Prisirinkę tvirtų, aiškų raštą atspaudžiandžių žolynų, juos komponuodami spauskite į pasirinktą masę. Darbeliams išdžiūti reikės keletos dienų, tuomet, jei bus noro galėsite juos nuspalvinti. Tokia veikla nėra sudėtinga ir patiems mažiausiems, puikiai įsitrauks ir 2 – 3 m. vaikai. Mergaitės gali kurti pakabukus arba amuletus, berniukai – paveikslėlius su žolynų antspaudais.

Puokštė iš lauko gėlių

Kokia vasara be kvapnių lauko gėlių puokščių? Net ir negyvenant šalia pievų ir miškų, dėl jų tikrai verta nuvažiuoti ne vieną kilometrą jau vien tam, kad šiuolaikinius vaikus atitrauktume nuo žydrųjų ekranų. Ir nereikia galvoti, kad gėlės domina tik mergaites. Floristikos pradžiamoksliu tikrai susidomės ir berniukai jeigu tik patys skatinsite juos pažinti paslaptingą gėlių pasaulį.

Vaikiškas herbariumas

Herbariumo – tinkamai sudžiovintų žolynų kolekcijos kūrimas gali tapti vienu įdomiausių edukaciniu šiltojo sezono žaidimų net ir su darželinio amžiaus vaikais. Be aktyvaus laiko vaikščiodami po pievas ir miškus turėkite dar keletą konkrečių tikslų: surinkti kuo daugiau skirtingų augalų, išsiaiškinti jų pavadinimus, išmokti atpažinti nuodingus (kad nesukeltų alerginės reakcijos) ir vaistinius augalus, surinktus augalus išsaugoti ateičiai. Svarbiausia žolynų rinkimui pasirinkti saulėtą ir sausą dieną, nes jie nemėgsta drėgmės: sušlapę sunkiai džiūsta, gali keisti spalvą. Pats paprasčiausias būdas juos džiovinti – tarp knygų lapų. Vėliau beliks tik suklijuoti ir pasidaryti albumą arba sieninį jo variantą po stiklu.

Paveikslas iš džiovintų žolynų

Džiovinti žolynai tinka ne tik herbariumui, bet ir įvairiems rankdarbiams, pvz., atvirukams, paveikslėliams kurti. Džiovintus augalus tereikia ant tvirtesnio popieriaus tapo suklijuoti sausais klijais, paveikslėlį kruopščiai išdžiovinti, o norint, kad ant jo nesikauptų dulkės ir džiovinti žolynai netrupėtų – įrėminti po stiklu.

Maža – didelė paslaptis žemėje

Ištarus žodį „sekretas“ turbūt daugelis mintimis sugrįžtame į savo vaikystę, kai vasarodami kaimuose ar bėgiodami daugiabučių kiemais rausdavome žemę ir joje slėpdavome iš pievų gėlių žiedelių, žolynų, akmenėlių, pagaliukų, dar kvepiančių saldainių popierėlių ir kitų vaiko akims ir širdžiai ypatingų smulkmenų sukurtus miniatiūrinius paveikslėlius. Kiekvieną kompoziciją buvo būtina prispausti stiklo šuke ir lengvai užpilti žemėmis. Įdomiausia ir smagiausia dalis būdavo, užkasus paslaptį, kitą dieną ateiti jos ieškoti. Mergaitės net varžydavosi, kurios „sekretas“ gražesnis, ieškodavo įdomesnių objektų, kuriuos būtų galima pakišti po stiklu.

Šis žaidimas – tai ir slėpynės, ir augalėlių pažinimas, ir kūrybiškumas viename. Labiau tinka vyresniems, 3 – 4 m. jau sulaukusiems vaikams, bet labai pasistengus įtrauks ir sudomins ir mažesnius. Ypač jei jaunesnieji auga su vyresniais broliais ir seserimis. Kad būtų saugiau vietoj stiklo galima panaudoti plastmasinį dangtelį. Užkasę gėlėtą paslaptį, nepamirškite kitą dieną ateiti jos ieškoti!

Gėlėti statiniai iš smėlio

Turbūt niekas nedrįs ginčytis, kad vienas mėgstamiausių vaikų užsiėmimų šiltuoju metų laiku – žaidimai su smėliu. Galimybių veikti čia tikrai ne viena, ir ne dvi. Panorėjus gali tapti pačiu šauniausiu pasakų miesto architektu, požeminio tunelio statybininku, skaniausių ir gražiausių pyragų kepėju, super ekskavatoriaus vairuotoju, lobių ieškotoju, dailininku… bet kuo, ką pasufleruoja jūsų ir vaiko fantazija. O jei netoli smėlio dėžės žydi spalvingos pievų gėlės? Tuomet žaidimas su smėliu tampa viena gražiausių kūrybiškos vasaros paslapčių…

Piešinys arba užrašas ant gamtinio lapo

Piešimas – daugelio vaikų mėgstama ir visapusiškai naudinga laisvalaikio veikla. Tik kai rankoje turi teptuką ir dažų viskas labai paprasta. O jei pabandytume kurti ant gamtinio „lapo“, t.y. tiesiog ant žemės ar miško pievelėje panaudojant tik skirtingais metų laikais lauke randamas medžiagas: akmenis, medžių ir krūmų šakas, lapus, žieves, augalus, jų žiedus, šaknis, samanas, giles, kaštonus, smėlį, kankorėžius, marių dumblius ir kt. priemones? Skirtingi objektai sukuria vis kitokį vizualinį efektą, suteikia galimybę išbandyti įvairias gamtinių medžiagų savybes, pažinti jų spalvas, formas, dydžius.

Iš gamtinės medžiagos sukurtos originalios kompozicijos nors ir laikinai, bet papuoš mokyklos, darželio, miško, daugiabučio ir kt. teritoriją, o vaikai, girdėdami pagyrimo žodžius iš praeivių jausis motyvuoti ir įvertinti. Juk ir miške visada smagiau rasti tokią lankytojų paliktą žinutę nei šiukšlių krūvą ar laužo dėmes ant paklotės!

Gėlėtas vaiko portretas

Itin daug kūrybiško malonumo ir pasitenkinimo vaikui gali dovanoti savo paties portreto kūryba. Nes juk smagiausia visada papuošti… tai aišku, kad SAVE! Mergaitės gėlėmis gali puošti savo sukneles, berniukai – marškinius ir kelnes. O kur dar proga išbandyti įvairius vasariškų šukuosenų variantus!

Vasaros fotoaparatas

O jei į vasaros gamtą pažvelgus pro savadarbio fotoaparato blykstę? Juostelė niekada nesibaigia, o kadrai – vienas už kitą gražesni, spalvingesni ir iškalbingesni! Savadarbio trafareto (pasirinkta tema) iš kietesnio popieriaus gamybai užtruksite vos kelias minutes, o netikėtų žydinčių atradimų bus tikrai daug.

Gėlėmis apipinta gimtadienininko kėdė

Gimti vasarą yra tikra dovana. Jau vien todėl, kad švęsti galima ir būtina lauke – kur daug judėjimo laisvės ir erdvės vietoje nenustygstantiems mažiems žmogučiams. Savo atžalą tikrai nustebinsite jei nepatingėsite pievų gėlėmis apipinti specialią gimtadienininko kėdę. Ant tokios kėdės ne tik smagu pasėdėti. Pakiloti gimtadienininką miniai skanduojant sukakusių metų skaičių yra daugiau nei būtinybė!

Vasariškas spalvų žaidimas

Vasarą gamtoje tikrai netrūksta spalvų. Pasinaudokite tuo ir padėkite vaikui pažinti pagrindines spalvas. Pačiam paprasčiausiam spalvų žaidimui prireiks kartoninės dėžutės nuo kiaušinių ir dažų. Vietas, skirtas kiaušiniams dėti, nuspalvinkite skirtingomis spalvomis. Vaiko užduotis – gamtoje rasti spalvotus žolynų atitikmenis.