ANTSPAUDŲ PIEŠINIAI

Piešimo atspauduojant technika suteikia ypač daug galimybių improvizacijoms. Su daugeliu užduočių (jums padedant) gali susidoroti net 2–3 metų vaikai. Paprasčiausia kanceliarinių prekių parduotuvėse nusipirkti jau paruoštų antspaudų rinkinių, kurių būna pačių įvairiausių: su žaismingais gyvūnais, raidėmis ar įvairiomis figūromis. Vis dėlto gražiausius ir didžiausius meno kūrinius sukursite antspaudus gamindami patys. Tebūnie tai ne tik smagus žaidimas, bet ir miela priemonė sukurti rankų darbo dovaną, unikalią namų interjero detalę, pagražinti laišką, sveikinimo atviruką, vyniojamąjį popierių dovanoms pakuoti.

RANKYČIŲ IR KOJYČIŲ MENAS

Rankyčių ir kojyčių menas patiks ir mažiems, ir dideliems. Metinukas greičiausiai tik įmerks pirštus į dažus, ir juos išstumdys ant lapo popieriaus. Didesni vaikai gebės nupiešti ir konkrečius objektus. Dažniausiai ikimokyklinukams patinka išsiterlioti rankas ir patirti meną visais savo pojūčiais. Todėl baimė dėl netvarkos neturėtų sulaikyti nuo šios klasikinės meninės išraiškos formos.

Dvimetis dailininkas

Atsispausdinkite iš interneto arba ranka nupieškite nesudėtingo kontūro piešinius. Pavyzdžiui, kirmėlytę, boružėlę, gėlytę, grybą, žuvį, uogų krūmą, eglutę su žaisliukais. Pasiūlykite vaikui nuspalvinti piešinuką savo pirštukais.

Kurkite rankų antspaudų paveikslus. Vaikui augant rankučių antspaudai yra gana originalus būdas įamžinti vaiko augimą. Toks paveikslas gali būti kuriamas penkis ar net dešimt metų, bet rezultatas tikrai vertas išlaukti laiko. Šiam darbui pasiruoškite, kuomet vaikas yra metinukas ar 1,5 metų. Šalia kiekvieno antspaudo galima parašyti, kada antspaudas padarytas (metai, mėnuo, diena). Jei norite greitesnio rezultato kurkite su vaikais visos šeimos rankų antspaudų paveikslą. Dėliodami savo ir vaikų rankų delnų antspaudus, nepamirškite užrašyti, kurie antspaudas tėvų, o kurie – vaikų.

Pirštukų, rankų ir kojų atspaudai gali virsti žaismingais ir linksmais kiškiais, drugeliais, mašinėlėmis, saulės spinduliais, vaiduokliukais, medžiais… bet kuo, ką tik sugalvosite.

Lietuvos trispalvės (Kasparas, 5m. ir Julius, 2,5 m.)
Drugelis (Kasparas, 1 m. 7 mėn.)
Pavasario saulutė (Julius, 2,5 m.)
Kalėdų eglutė (Kasparas, 4 m. 9 mėn. ir Julius, 2 m. 4 mėn.)

AUGALAI

Dailų paveikslą sukursite piešdami rudeniniais medžių lapais. Pažintį su rudenėliu pradėkite nuo pasivaikščiojimo po parką ar mišką: prisirinkite įvairiausių dydžių, spalvų ir atspalvių lapų, pasikalbėkite su vaikais apie medžius, supažindinkite su jų pavadinimais, papasakokite, kaip ir kodėl medžių lapai keičia spalvas. Surinktus lapus pakanka aptepti guašu ar kitais dažais ir stipriai prispausti prie balto ar spalvoto popieriaus lapo.

Rudens lapų koliažas (Kasparas, 3,5 m.)

ĮVAIRŪS ŽAISLAI

Piešimui galite panaudoti daugelį namuose turimų žaislų. Pavyzdžiui, žaislų dėžėje susiraskite keletą skirtingų dydžių mašinėlių. Merkite jų ratus į dažus, važinėkite per popierių visomis kryptimis ir stebėkite, kuo skiriasi jų paliktos vėžės. Atspaudavimui taip pat tinka LEGO DUPLO konstruktoriai, įvairių formų medinės kaladėlės, lipdymo veiklai skirtos ir kt. figūrėlės, formelės.

Lipdymo veiklai skirtų formelių antspaudai
Žaislinių mašinėlių ratų antspaudai (Kasparas, 2,5 m.)
Antspaudas iš LEGO DUPLO konstruktoriaus

SKARDINĖS ARBA PLASTIKINIAI BUTELIAI    

Įdomių ornamentų galima sukurti panaudojant skardines nelygiu paviršiumi arba plastikinius butelius. Ant lapo popieriaus pritaškuokite dažų dėmelių, o vaikui duokite ridenti pasirinktą priemonę. Antspaudui gauti taip pat tiks apatinė plastikinio butelio dalis.

VAISIAI IR DARŽOVĖS

Vaikų kūrybiškumui skatinti gali būti panaudojami vaisiai ir daržovės. Dailių antspaudų galima sukurti iš obuolių, citrinų, bulvių, morkų, paprikų, kukurūzų burbuolių ir kt. vaisių ir daržovių. Toks atspaudavimas naudingas ne tik menine, bet ir pažintine prasme: vaikai mokysis vaisių ir daržovių pavadinimus, labiau norės jų paragauti. Daržoves ir vaisius gerai nuplaukite, jei reikia – perpjaukite per pusę, išpjaustykite įvairių figūrų (pvz., peiliu, sausainiams kepti skirtomis formelėmis), o tada spalvinkite ir atspauduokite. 

Ilgaamžė obelis (Kasparas, 4 m.)
Gėlės (Kasparas, 5,5 m.)

BURBULINĖ PLĖVELĖ

Priklijuokite vyniojamąjį plastikinį popierių su oro burbuliukais prie stalo ar kito paviršiaus, ant kurio žadate dažyti. Duokite vaikui jį nuspalvinti. Tuomet prispauskite balto popieriaus lapą ir stebėkite, kokių raštų pavyko sukurti. Burbulinius antspaudus taip pat pasigaminsite burbuline plėvele apvynioję kočėlą, indelį nuo jogurto, vaiko delnus ar pėdutes.   

Burbulinės plėvelės antspaudas iš indelio nuo jogurto

VIRTUVINĖS KEMPINĖLĖS

Iškirpkite iš kempinių įvairių figūrų. Drėgną, dažais išteptą kempinę spauskite prie balto popieriaus lapo ir darykite antspaudus. Galite iš anksto nusipiešti kokio nors piešinio kontūrus (pvz. namo, pilies) ir jį nuspalvinti kempinėle. Jei paprastą virtuvinę kempinėlę per vidurį perrišite gumute, sukursite žaismingų drugelių kompaniją.

Drugelių draugijoje pražydusi tulpė (Kasparas, 4 m.)

SULAMDYTAS POPIERIAUS LAPAS

Suglamžykite žurnalo ar laikraščio lapą, padarykite iš jo rutulį. Vaiko užduotis pamirkyti jį dažuose ir tiesiog spausti prie popieriaus lapo.   

Medis (Kasparas, 3,5 m.)

AUSŲ KRAPŠTUKAI

Teptuką pakeisti gali ir paprasčiausi ausų krapštukai. Ypač jei savo piešinyje norite pavaizduoti daug vienodų taškelių.

Ausų krapštukais margintas Kalėdų eglutės žaisliukas

TUALETINIO POPIERIAUS RITINĖLIAI

Kai namuose baigiasi tualetinis popierius ir lieka tik ritinėlis, neskubėkite jo mesti į šiukšliadėžę. Iš ritinėlių išlankstykite ar iškarpykite įvairių formų (ovalą, trikampį, širdelę, žvaigždutę, saulutę ir kt.) figūrų, merkite jas į dažus, o tada spauskite prie popieriaus lapo.

Nevystančių gėlių pieva (Kasparas, 4 m.)

VYNO KAMŠČIAI

Vaikus nuo vyno derėtų laikyti atokiau, tačiau iš vyno kamštelių jiems galima sukurti smagių antspaudų. Dažniausiai tokie antspaudai gaminami iš bulvių, tačiau jie tarnauja neilgai. Iš vyno kamščių daryti antspaudai tvirtesni.

VIRTUVINIAI ĮRANKIAI

Kartais tobulų įrankių piešimui galima rasti ir virtuvės stalčiuose. Pavyzdžiui, šakutės, su kuria paprastai valgome, antspaudas puikiai tinka pavasarinių tulpių žiedams pavaizduoti. Rezultatas gali nustebinti ir pasiryžusius štampuoti bulvių grūstuve arba kočėlu.

Tulpių gėlynėlis (Kasparas, 5 m.)