Jokia paslaptis, kad berniukui mašinėlė – tarsi kitas pasaulis. Prie vairo berniukai labiau nei žaidžiant bet kokį kitą žaidimą, praranda ribą tarp realybės ir įsivaizduojamo pasaulio. Mašinėlės jiems – ideali priemonė tobulinti ir savo socialinius įgūdžius. Psichologų teigimu, tikroji jų meilė mašinoms gimsta nuo 1,5 m. Jei metukų neturintis jaunuolis džiaugiasi ryškia jos spalva, keistomis formomis, dar po metų ima domėtis viskuo, kas turi ratus ir tariamą variklį. Pasinaudojus šiuo ankstyvu polinkiu technikai, savo vaikui galima pasiūlyti daug smagių kūrybinių veiklų.
TYRINĖTI VERTIKALIĄ IR HORIZONTALIĄ ERDVĘ
Kitaip tariant per ratus tyrinėti gyvenamąją aplinką ir susipažinti su įvairiais paviršiais – smėliu, žole, asfaltu, miško takeliu, vandeniu, sniegu ir kt. Apsirūpinkite įvairiomis, viena į kitą nepanašiomis mašinėlėmis: ekskavatoriumi, buldozeriu, sunkvežimiu, lengvąja ir lenktynine mašinomis, greitąja pagalba, gaisrine, policijos mašina ir kt. Tegul vaikas (nepriklausomai nuo lyties) vežioja mašinėles grindimis, ridena nuo savadarbės trasos, varo į garažą (dėžę), važinėja ant išpiešto kelio, išvažinėja visas kelyje atsiradusias duobes ir lietaus balas. Tai skatins gamtos pažinimą ir pojūčius.
PIEŠTI
Žaislų dėžėje susiraskite keletą skirtingų dydžių mašinėlių. Merkite jų ratus į dažus, važinėkite per popierių visomis kryptimis ir stebėkite, kuo skiriasi jų paliktos vėžės. Jei bijote netvarkos, rinkitės švaresnį variantą – plaukų gumyte prie žaislinės mašinėlės pririškite flomasterius, markerius ar spalvotus pieštukus. Vaikas gali pats nupiešti ir spalvinti bet kokias transporto priemones (žemės, oro, vandens), kokiomis žavisi.
SKAIČIUOTI IR PAŽINTI SPALVAS
Važiuojate autostrada? Kad kelias neprailgtų skaičiuokite kelyje sutinkamas mašinas – lengvuosius automobilius, automobilius su priekabomis, vilkikus, savivarčius, autobusus ir kt. Kiek iš jų aplenkėte, o kiek aplenkė jus? Kokių spalvų mašinas sutikote? Namuose rūšiuokite turimas mašinėles pagal spalvas, dydžius, paskirtį, suskaičiuokite, kiek kokių modeliukų turite.
MOKYTIS TVARKOS
Pasitelkus mašinėles, galima vaiką nuo mažų dienų mokyti savo daiktus rūšiuoti ir dėti į atitinkamas vietas. Tvarką berniuko kambaryje padės palaikyti daiktadėžės, mažų automobilių modeliukų lentynėlės, patogi spinta ir kt. panašūs vaiko kambario interjero sprendimai.
ŽAISTI STRATEGINIUS ŽAIDIMUS, KURTI SITUACIJAS
Lenktynės, kaskadiniai triukai, autoavarijos, remonto dirbtuvės, automobilių plovykla, krovinio pervežimas ir daugelis kitų tikroviškų žaidimų sužavės tiek dvimetį, tiek priešmokyklinuką. Šiai veiklai pravers įvairios priemonės: medinės kaladėlės, LEGO, kartoninės dėžės, įvairios pakuotės, kartoninės dėžės, lipdymui skirta masė, lipni juostelė, spalvotas popierius, kelio ženklai, tikra tėčio įrankių dėžė, eismo dalyviai (LEGO figūrėlės, gyvūnėliai), piešimui skirti ir kt. įrankiai.
Medinės kaladėlės ir LEGO – du žaislai, kurie vaikui suteikia neribotas galimybes kurti ir statyti. Jų bokštai virsta puikiausiais automobilių garažais, stovėjimo aikštelėmis, įvairiomis transporto priemonėmis, savadarbėmis trąsomis, tiltais. Jei vaiko pasirinkta transporto priemonė padarė avariją ir jai reikalingas remontas, tėtis gali vaikui paskolinti savo įrankių dėžę. Tuo pačiu pasikalbėti su vaiku apie saugaus elgesio taisykles kelyje, kad kitą kartą avarijos būtų išvengta. Neišmeskite susikaupusių kartoninių dėžių, įvairių pakuočių, nes jas panaudoję su vaiku sukursite tikrą ir spalvotą pasakų miestą, kuriame kiekviena vaiko turima mašinėlė ras savo vietą. Būkite išradingi ir lauke su didelėmis priekabomis vežkite ne tik akmenis, lapus, smėlį, kankorėžius ar šakas, bet ir daržovių, grūdų derlių, suorganizuokite boružės ar sraigės pavežėjimą. Vargu ar kuris berniukas atsisakytų išmuiluoti, nuplauti ir išdžiovinti savo mašinėles, ypač jei tai bus daroma lauke. Visada bus smagu įklimpti ir lipdymui skirtoje masėje, ir lietaus baloje.
SKAITYTI KNYGAS TECHNIKOS TEMA
Technikos tema tikrai dėkinga norintiems vaiką sudominti knygų pasauliu. Jų pasirinkimas iš tiesų gausus: nuo interaktyvių, specialius mašinų garsus imituojančių iki knygų su atvartais, iškylančiomis figūromis, klijuojamais lipdukais, mokomaisiais paveikslėliais. Kartu tai puiki proga apsilankyti miesto bibliotekoje, knygyne ar knygų mugėje.
LANKYTIS VIETOSE, KURIOSE DAUG INFORMACIJOS APIE ĮVAIRIĄ TECHNIKĄ
Suorganizuokite vaikui trumpą kelionę tikru traukiniu, nuvykite į oro uostą stebėti kylančių ir besileidžiančių lėktuvų, pasidomėkite, iš kur sezono metu kyla oro balionai, apsilankykite įvairiuose transporto ir technikos muziejuose (pvz. Geležinkelių, Lietuvos kelių, Molėtų technikos muziejuje ir kt.). Jei turite kaimą, dažnai nuvažiuojate pas draugus į sodybas, stebėkite laukuose burzgiančius traktorius, kombainus. O galbūt gyvenate netoli kokios nors gamyklos ar garažų, smėlio ir žvyro karjerų šalia kurių dažnai sukiojasi įvairi technika? Įvairios ekskursijos ir išvykos praturtins vaikų patirtį, padės jiems susipažinti su artimiausia gamtine, socialine ir kultūrine aplinka, mokys joje orientuotis.