KAIP UGDYTI VAIKŲ KŪRYBIŠKUMĄ LIPDANT?

Ikimokykliniame amžiuje labai naudinga lipdyti. Lipdydami vaikai užsiima ne tik kūryba. Kartu jie susipažįsta su įvairiomis formomis, lavina lytėjimo ir regėjimo pojūčius, konstravimo įgūdžius, erdvinį mąstymą, miklina rankų ir pirštų raumenis. Tai ypač svarbu smulkiosios motorikos lavinimui, kuris glaudžiai susijęs su kalbos raida. Įvairi veikla lipdant ramina vaiką, gali ganėtinai ilgai sutelkti jo dėmesį (20–30 min.), suteikia daug galimybių vaiko vaizduotei ir jausmams skleistis. Vien ko vertas vaikų pasididžiavimo jausmas, kai pavyksta nulipdyti norimą figūrėlę!

Jei nusiteikėte smagiai lipdymo valandėlei kartu su vaiku, iš anksto įsigykite šiai veiklai reikalingų priemonių (kočėlą, lentelę, volelį, plastikinių peilių, šakučių, formelių, plastilino, molio, modelino, kitokios perkamos lipdymo masės), arba namuose pasigaminkite modeliavimui tinkamos masės (pvz., net ir mažiausiems šeimos nariams tinkamą, nekeliančią jokio pavojaus sveikatai ir vis labiau populiarėjančią druskos tešlą). Vaikas tikrai greitai atsirinks, kurios priemonės lipdymui jam patinka labiausiai, o kurios ne tokios mielos. Kad būtų įdomiau į pagalbą pasitelkite įvairius žaislus (vabzdžių ir gyvūnų figūrėles, LEGO, mašinėles, vaikiškos virtuvės reikmenis ir kt.), įvairius radinius iš lauko (pvz., akmenukus, kriaukles, prie jūros rastus gintaro gabalėlius, kankorėžius, medžių lapus, sėklas, kaštonus ir kt.), kiekvienuose namuose randamus daiktus (pvz., bulvių košės grūstuvę, skardines, makaronus ir kt.), į namuose gaminamas lipdymo mases įmaišykite pasirinktų spalvų maistinių dažų, eterinių aliejų.

PANAUDOKITE PIEŠINIUS

Nupieškite patys ar atsispausdinkite iš interneto karvytės, kalėdinės eglutės, uogų krūmo ir kt. piešinių, paprašykite vaiko priklijuoti dėmeles.

ANTSPAUDUOKITE

Žaisline šakute ar peiliu, flomasteriu, pirštuku patiks baksnoti ir kiek tvirčiau sėdinčiam mažyliui, ir vyresniam vaikui. Pastaruosius galima bandyti sudominti vabzdžių ir gyvūnų figūrėlių, mašinėlių ratų vėžių įspaudais. Antspaudams taip pat galima panaudoti įvairių konstruktorių detales, lauke rinktus medžių lapus, šakeles (puikiai tinka eglės, pušies, tujos), vaiko rankytes ir kojytes (puiki dovana močiutėms, seneliams, krikšto tėvams!), stambesnes sėklas (pvz., moliūgo), žirnius, pupas. Kai lipdymo masė išdžiūna užsiėmimą galima pratęsti ir dar vienu būdu – guašu, akriliniais dažais (geriausia rinktis ryškesnes spalvas išgaunančias piešimo priemones) nuspalvinant gautą įspaudą.   

LIPDYDAMI MOKYKITĖS SKAIČIŲ IR RAIDŽIŲ

Jei vaikas jau domisi raidėmis galite jam pasiūlyti pačiam nulipdyti kokią nors raidę, tokiu būdu sudėlioti nesudėtingą žodį. Arba pasigaminti lipdytų „pinigėlių“. Prekybos centruose galima rasti raidžių ir skaičių antspaudams skirtų formelių. 

PASIGAMINKITE TRĄSĄ AUTOMOBILIAMS

Pakanka sukočioti žaidimų tešlą į ilgą ploną dešrą, sujungti, kad išeitų sienos ir padaryti nedidelių automobilių modeliukų lenktynių trąsą su tuneliais. Šiam žaidimui taip pat galima panaudoti turimus žaislinius kelio ženklus.

SUPAŽINDINKITE VAIKĄ SU ĮVAIRIOMIS FORMOMIS

Pakanka namuose turėti formelių, skirtų kepti sausainius; taip pat galima nusipirkti specialių figūrėlių, skirtų žaisti su lipdymo mase.

MŪRYKITE NAMĄ

Išsitraukite medines kaladėles ir su vaiku pažaiskite statybas kiekvieną kaladėlę „cementuodami“ storu lipdymo masės sluoksniu. Šiam žaidimui labiausiai tinka lakuotos kaladėlės ir modelinas, nes tvarkydamiesi nesunkiai nuvalysite.

PASIGAMINKITE ĮVAIRIŲ DARBELIŲ

Tai gali būti papuošalas (pvz. (raktų) pakabukas, karoliai, apyrankė), medalis mamos / tėčio dienos, močiutės / senelio jubiliejaus ir kt. proga, šventinės dekoracijos (pvz., kalėdinių žaisliukų eglutei girlianda), maistas (pvz., duonos kepalas, bandelės, riestainiai, vaisiai ir daržovės, blynai). Lipdykite vaiko mylimus personažus, gyvūnus (kirmėlytė, gyvatėlė, sraigė ir kt.), grybus, aplinkoje esančius daiktus, kurkite paveikslą, koliažą. Dirbdamas vaikas atliks begalę veiksmų: mokysis minkyti, išploti, kočioti, pjauti. Pasigamintus darbelius galima džiovinti, nuspalvinti, supakuoti kaip dovaną artimiausiems žmonėms, vaiko draugams.