KITOKIE KNYGŲ NAMAI

Geriausias vietas visuomet atrandi netikėtai. Taip nutiko ir šįkart, kuomet žingsniuojant link sostinės Halės turgaus dėmesį patraukė senamiesčio tipo pastate įkurdinta senų knygų vitrina. Dar labiau sudomino užrašas ant šalia esančių durų, informuojantis, kad tai – knygynas iš tiesų keistu pavadinimu KEISTOTEKA.

Pasidomėti, kas tai pirmiausiai paskatino noras savo vaikams rasti naujų, vertingų skaitinių prieš miegą. Tačiau knygyne praleidusi prasmingą valandą ir namo parsinešusi šūsnį knygų supratau, kad tikrai tapsiu nuolatine jo lankytoja ir vedina pedagoginio intereso. Juolab, kad naujos knygos kainuoja, o tos, kurios buvo išleistos prieš dešimtmetį ar du dažnu atveju gali didžiuotis geresne turinio kokybe. Labai smagu buvo surasti ir mano vaikystę, paauglystę menančių knygų, žurnalų.

Įėjus į vidų pasitiko du katinai Kukutis ir Pilkutė, meniška aplinka ir pati naudotų knygų knygyno įkūrėja, labai maloni, apie senas knygas galinti daug papasakoti moteris Gintarė. Kaip vėliau paaiškėjo, katinai – tai nuolatiniai knyginėlio gyventojai, jau tapę KEISTOTEKOS simboliu.

KEISTOTEKA – vienas seniausių bukinistinių knygynų Vilniuje. Vienas jo filialas įsikūręs Gėlių g. Stoties rajone, kitas – Paupio g. Užupyje (priešais „Užupio piceriją“). Savotiškoje knygų prieglaudoje kiekvienas panorėjęs gali palikti senas, nebereikalingas knygas, tikintis, kad anksčiau ar vėliau jos ras naujus šeimininkus. Knygos knygyne ne šiaip sandėliuojamos. Čia jos sutvarkomos, rūšiuojamos, įvertinamos ir lengvai randamos, nes informacija apie kiekvieną knygą įkeliama į knygyno internetinę svetainę www.keistoteka.lt. Taigi, KEISTOTEKOJE esančios knygos pasiekiamos ne tik vilniečiams. Visus leidinius galima užsisakyti į bet kurį pasaulio kampelį. Be knygų KEISTOTEKOJE dar galima rasti autorinių meno kūrinių, rankdarbių, atvirukų, suvenyrų ir kitokių vienam neįdomių, o kitam galbūt labai vertingų ir mielų niekučių.

Iki visą pasaulį sukausčiusios koronaviruso pandemijos KEISTOTEKA buvo gyva kultūrinė – edukacinė erdvė, kurioje netrūko veiksmo: vyko knygų ir almanachų pristatymai, paskaitos, koncertai, poezijos skaitymai, dailės, keramikos ir kt. užsiėmimai. Dažnai į KEISTOTEKĄ užsukdavo ir sendaikčiams neabejingi turistai. Tam, kad būtų galima visa tai atgaivinti, KEISTOTEKAI, kuri gyvuoja dešimtmetį, reikia išlikti dabar. O juk kartais reikia tiek nedaug – vieno turiningo pasivaikščiojimo arba nuoširdžios rekomendacijos…