PAŽINIMO PAMOKOS – SODO IR DARŽO LYSVĖJE

Visu greičiu įsibėgėjant darbams darže ir sode daugelis džiaugiamės suvešėjusiais augalais, pražydusiomis gėlėmis ir vis gausėjančiu pačių užaugintu derliumi. Bet ar dažnai į bendras sodininkystės ir daržininkystės veiklas įtraukiame savo vaikus?

Darbinė veikla natūralioje aplinkoje vaikams padeda pažinti gamtos dėsnius, suteikia daug praktinės patirties, moko pareigingumo, atsakomybės, jaustis laisvai, klysti, saugoti augmeniją, vertinti jos teikiamą naudą sveikatai, supažindina su svorio ir dydžio matais, skonių, spalvų, formų įvairove. Turbūt niekas nedrįstų ginčytis, kad nuo mažens puoselėjamas vaikų santykis su augalais, kuriuos galima užsiauginti patiems, prisideda prie sveikesnių vaikų mitybos įpročių formavimo. Ne veltui pažangūs vaikų darželiai ir mokyklos dažniausiai turi lysves, kuriose vaikai patys augina daržoves, vaisius, uogas, gėles. Šią praktiką galima išbandyti ir namuose su sąlyga, kad vaikui pasikapstyti darže pasiūlysite, o ne versite. Net jei gyvenate bute ir jūsų šeima neturi didelių plotų daržininkystei, ne ką prastesnį prieskoninių žolelių ir net kai kurių daržovių derlių užsiauginti galima balkone arba ant palangės.

KADA PRADĖTI PAŽINTĮ SU DARŽO IR SODO DARBAIS?

Įtraukti vaiką į daržo ir sodo veiklas galima vos šiems pradėjus vaikščioti. Ikimokyklinukai dar nėra atsiplėšę nuo natūralaus pasaulio, intuityviai jį jaučia, todėl jiems įdomu kapstytis tiek smėlio dėžėje, tiek lysvėje. Kuo mažesnis vaikas, tuo lengviau su juo susitarti ir jam pademonstruoti daržininkystės ir sodininkystės procesą. Žinoma, su mažiausiais prireiks daugiau kantrybės, atkaklumo ir kūrybiškumo daržininkystę ir sodininkystę paverčiant jiems įdomia, malonumą teikiančia veikla.

Dvimetinukas, stebintis dirvą ariantį traktorių

KĄ AUGINTI KARTU SU VAIKAIS?

Daržininkystės ir sodininkystės veikla kartu su vaikais užsiimti galima nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Kovo – balandžio mėn. sėjos darbų sezonas lauke dar būna neprasidėjęs, todėl šis laikas palankus išbandyti palangės daržininkystę. Juo labiau, kad tam nereikia nei didelės patirties, nei išmonės. Ant šiltų ir saulėtų palangių vešės itin greitai augantys mikrožalumynai (pvz., pipirinė, lapiniai ridikėliai, saulėgrąžų, žirnių ir kt. daigai), kai kurios mūsų virtuvėje populiarios ataugančios daržovės (pvz. šakninė petražolė, salieras, svogūnų laiškai ir kt.), iš parduotuvės vazonėlių persodinti kvapnūs vaistiniai ir prieskoniniai augalai (bazilikas, rozmarinas, melisos, mėtos, čiobrelis ir kt.).   

Pipirnių ir lapinių ridikėlių daiginimas ant vatos kiaušinių lukštuose ir kartoniniuose jų dėkluose
Pipirnių ir lapinių ridikėlių derlius ant palangės
Svogūnų laiškai

Pirmąjį pavasario mėnesį žemę dar paprastai kausto įšalas, bet ant palangės, padedant vaikams, galima pradėti auginti ilgos vegetacijos daržovių daigus (pvz., paprikas, pomidorus, baklažanus, salierus ir kt.). Tai tinkamas metas pasirūpinti ir gėlėmis, kurių žiedai džiugins vasarą. Balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje (iš žemės pasitraukus įšalui) ant palangių auginti ir kruopščiai prižiūrėti augalai gali būti perkelti į daržą lauke.

Vaikams turėtų patikti greitai augančios daržovės (pvz., ridikėliai, salotos, gražgarstės (rukola), špinatai, rūgštynės, morkos), nes visą vasaros sezoną nereiks laukti norimo rezultato. Vaiko lysvėje deramą vietą turėtų užimti ir augalai, nuo kurių derlių ragauti galima būtų čia ir dabar. Pavyzdžiui, vyšniniai pomidorai yra mėgstami daugelio vaikų todėl, kad lengvai telpa į mažą rankytę. Pastarosioms taip pat dažniausiai patinka gliaudyti žirnius. Vaikų smalsumą visada sužadins ir galimybė patiems užsiauginti vaistą nuo peršalimo, be kurio neišsiverčia nei viena šeima mažiesiems susirgus, sode auginami vaismedžiai ir uogų krūmai.

Vynuogės
Barškės
Čiobrelių pieva
Liepžiedžių skynimo metas

KOKIUS DARŽO IR SODO DARBUS PATIKĖTI VAIKAMS?

Pradėkite nuo pasivaikščiojimo į prekybos centrą ar specializuotą sodininkų parduotuvę substrato sėkloms daiginti ir sėklų. Galbūt iš spalvingų sėklų lentynų vaikas net pats išsirinks, ką nori auginti, o po darbo likę sėklų pakeliai taps originalia tolimesnių žaidimų priemone. Smagiausia dalimi turėtų tapti sėklų sėjimo procesas: prisilietimas prie žemės, sėklų bėrimas, jų užpylimas drėgna žeme, stebėjimas, kaip dygsta pirmieji daigeliai, kaip jie gręžiasi į šviesą. Didžiajame darže ir sode vaikams galima patikėti daugelį darbų: padėti pasėti ar persodinti, laistyti, kasti ir purenti žemę, ravėti, tinklu nuo paukščių dengti vaisius ir uogas, rišti pomidorams ir agurkams lazdas, nukreipti moliūgų ūsus, genėti vaismedžių šakas, nuiminėti derlių, skinti ir džiovinti prieskonines žoleles, grėbti medžių lapus ir kt.

Braškių lysvės paruošiamieji darbai
Moliūgų derliaus nuėmimas
Ridikėlių derliaus nuėmimas
Ravėjimo pradžiamokslis
Česnakų laistymas

Šauni atrakcija visai šeimai – ryškios ir originalios daržo baidyklės ar net kelių spalvingų daržo personažų gamyba. Anksčiau ji uoliai atlikdavo savo darbą, saugodama sodą ir daržą derliaus nokimo metu nuo nelauktų svečių – paukščių ir miško gyvūnų. Šiandien baidyklė – daugiau dekoratyvus daržo akcentas. Vis dėlto, jei nuspręsite tapti jos „dizaineriais“, visuomet pravers pora pagalių pagrindui, seni drabužiai ir kepurė, pluoštas šiaudų ir keli blizgūs elementai. Vaikai gali padėti į senus drabužius kimšti šiaudus, palaikyti jos karkasą, daržo baidyklei išrinkti vardą.

Daržo baidyklė – dėdė Vėjūnas II
Daržo baidyklė – dėdė Vėjūnas I

KAS MOTYVUOJA MAŽUOSIUS DARŽININKUS IR SODININKUS?

Augalo auginimas reikalauja pastangų. Svarbu, kad vaikui būtų suteikta laisvė eksperimentuoti, t.y. kitaip tariant žaisti. Pavyzdžiui, vaikas pats gali išsirinkti, ką nori auginti (daržoves, vaisius ar gėles). Taip jis gaus įsipareigojimą prižiūrėti savo augalą.

Visose veiklose pasitaiko nesėkmių. Be to, vaikai dažniausiai nori greito rezultato. Todėl iš pradžių pradėkite nuo nereikliausių augalų. Vis dėlto, jei vienas ar kitas augaliukas neišdygo ar nudžiūvo, paaiškinkite vaikui, kodėl taip nutiko, svarstykite kartu, kas galėtų padėti augalui augti. Ar nesėkmė virs didžiausiu vaiko atradimu priklauso tik nuo mūsų noro kalbėtis ir skatinimo bandyti dar kartą.  

Paskatinkite vaiką įsikūnyti į gamtos profesoriaus rolę. Kartu apžiūrėkite ir palyginkite įvairias sėklas: kuo skiriasi jų formos, spalvos, dydžiai. Vėliau stebėkite, fiksuokite, kaip dygsta vienas ar kitas augalas. Tam puikiai tinka sodininko kalendorius. Tiesiog ant standaus lapo nusipieškite kalendorių ir žymėkite, kada ir kokias sėklytes pasėjote, kada išdygo, kiek paaugo ir kada planuojate skinti derlių. Augalo kaitą kas savaitę ar mėnesį gali iliustruoti jūsų asmeninės fotografijos.

Velykų žolės daiginimas ant vatos Oliziuko gamybai

Nesistenkite užauginti kuo daugiau augalų. Vaikai augindami dėmesį telkia ne į užauginto derliaus gausą, o į patį atradimų džiaugsmą. Svarbiausia – suteikti įdomų edukacinį užsiėmimą vaikams. 

Darbą pateikite kaip pramogą. Tam gali praversti spalvingi sodo įrankiai ar jūsų sugalvotos istorijos apie augalų gyvenimą. Rinkdamiesi, kur sodinsite augalus, kad nebūtų nuobodu improvizuokite. Pavyzdžiui, jei savo mini darželį įsirengėte ant palangės arba balkone, tradicinius vazonus ir gėlių lovelius kai kuriais atvejais keiskite įvairiais indais, kiaušinių lukštais, kartoniniais kiaušinių dėklais, netgi žaislinio automobilio priekaba.  

Pasiruošimas daržo lysvės laistymui
Rabarbarų mūšis

Jeigu turite sodą, vasarnamį ar paprastą kaimo trobelę, daugelį ant palangės augintų augalų galite sėkmingai vasaros sezono metu įkurdinti po atviru dangumi. Dar geriau – skirkite vietos nedideliam vaiko darželiui – sodeliui, kuriuo jis galėtų rūpintis pats. Kai vaikas žinos, kad tai jo teritorija ir jo atsakomybė, labiau norės tuos augalus prižiūrėti. Tiesiog privaloma leisti vaikui išsitepti ir prižiūrėti darželį – sodelį taip, kaip jam patinka! 

Kartu džiaukitės savo veiklos rezultatu. Įvairiais būdais tyrinėkite savo daržo ir sodo gėrybių požymius ir savybes (pvz., matuokite ilgį, aukštį, sverkite didesnes daržoves ir vaisius, skaičiuokite augalų lapus, žiedus, vertinkite formas, spalvas ir kt.), gaminkite ir ragaukite tai, ką užauginote (pvz., plakite kokteilius, kepkite daržovinius blynus, omletus, pyragus, skaninkite sumuštinius ir salotas, virkite kvepiančias sriubas, plikykite vaistažolių arbatas ir kt.). Tegu netikėtos degustacijos tampa jūsų šeimos mažomis – didelėmis šventėmis.