Lietus – ne priežastis likti su vaikais namuose. Ypač jei už lango nesiaučia audra ir vanduo nesiekia kelių. Apsiaukite botus, apsirenkite neperšlampamais drabužiais, pasiimkite su savimi skėtį, maišelį su viena kita priemone įvairioms veikloms, ir lietingą dieną išnaudokite žaidimams su vandeniu. Juo labiau, kad lietuviškos vasaros lietus įprastai būna šiltas ir malonus.
IŠSIRUOŠTI Į ŠLAPIĄ ŽYGĮ
Ėjimas su skėčiais ir spalvingais guminiais batais vaikams jau bus kitoks. Einant galima išmatuoti visų balų gylius, drąsiai eiti ne keliu, o per pievas, kalnus ir griovius; šokinėti per balas, parungtyniauti, kas ištaškys daugiau vandens. Jei lauke labai šilta būtina pabėgioti po lietų basomis ir be skėčio. Sušlapti iki paskutinio siūlelio, atsukti veidą šiltiems lietaus lašams yra žymiai smagiau nei ragauti gyvenimą pasodintam prie žydrojo ekrano! Be jokios abejonės, grįžus namo būtina visus drabužius palikti prieškambaryje, visu greičiu bėgti į vonią ir išgerti šiltos arbatos. Bet, kas tiesa, tas ne melas: būna švarūs vaikai, ir būna laimingi vaikai.
ŽAISTI SMĖLIO ŽAIDIMUS
Po gero lietaus smėlis visai kitoks, nei įprastas smėlis šviečiant saulei. Iš šlapio smėlio žymiai lengviau statyti pilis, kepti tortus, tiesti kelius. Šlapias smėlis – puikus pagrindas išbandyti savo jėgas ir piešiant.
MOKYTIS FIZIKOS PRADŽIAMOKSLIO PASLAPČIŲ
Žaidimai su vandeniu – lyg smagus įvadas į fiziką. Tik be formulių ir vadovėlių. Pavyzdžiui, įprastas lietvamzdis su kibiru ar vonele po juo lengvai virs eksperimentų su vandeniu baze. Balose galima kelti ratilus, pamėtyti į jas akmenukus, skaičiuoti, per kiek laiko lietaus vanduo pripildys vaiko mylimą kibirėlį; aiškintis, kodėl vieni daiktai skęsta, o kiti plaukia; netgi bandyti į balą įlašinti akvarelinių dažų. Po lietaus bala virsta veidrodžiu, todėl verta su vaikais patyrinėti matomus atspindžius. Nepamirškite pažvelgti ir į dangų. Galbūt pasiseks pamatyti nepaprastą šviesos ir spalvų žaismą – vaivorykštę.
PLUKDYTI LAIVELIUS
Prisiekusiams vandens mėgėjams bent kartą per vasarą būtina išbandyti raminantį, pirštukus lavinantį ir labai vaikus džiuginantį užsiėmimą – popierinių laivelių lankstymą ir plukdymą. Buriniai laivai ir katamaranai, poniški laiveliai ir žvejų valtelės, – visus bus smagu plukdyti ne tik lietaus baloje, bet ir vakarinių maudynių metu vonioje, vandens baseinėlyje, netgi sraunioje upėje. Jei atsiras bent keli plukdytojai, galima suorganizuoti laivų mūšį arba rimtesnes laivelių plaukimo rungtynes. Išlankstyti laivelius pavyks iš tvirtesnio popieriaus, išlankstytus – nuspalvinti ir dekoruoti nestokojant fantazijos. Jei norisi būti originalesniems, laivelio deniui pagaminti tiks įvairios priemonės: plastiko buteliai, sulčių pakuotės, putplastis, medis ir kt.
PAKALBINTI VYNUOGINĘ SRAIGĘ
Sraigės – labai tinkamas objektas pažinti gyvąją gamtą net jei tau tik dveji ar treji metai. Todėl jei esate gamtoje ir pastebėjote, kad po gausaus lietaus yra sraigių, pasiūlykite vaikams sunešti jas į krūvą ir iš arčiau patyrinėti. Vaikams patinka viskas, kas juda ir gyva, todėl mielai su sraigėmis pažais. Sudėkite jas į gamtos tyrimų indą, sugalvokite vardus, didinamojo stiklo dėka galite apžiūrėti galvą, koją, liemenį, čiuopiklius. Jei sraigės sulenda į namelį – padainuokite arba išviliokite jas laukan išmaudydami nedideliame vandens baseinėlyje. Stebint jas nesunku matyti, kaip jos reaguoja į aplinką (pvz., triukšmą, kelyje sutiktą kliūtį), kokie organai padeda orientuotis. Vaikai, patys maitindami sraiges, gali išsiaiškinti, kokie augalai joms skaniausi ir kokių jos nemėgsta. Daug juoko turėtų sukelti sraigių lenktynės.
SUSIPAŽINTI SU GRIAUSTINIU IR ŽAIBU
Perkūnija gali būti pavojinga ir tai žino net patys mažiausi. Kita vertus, tai labai didingas ir įdomus gamtos reiškinys, kurį verta pažinti ir kurio nereikia bijoti. Saugiai būnant namuose galima į vaizdą pro langą žiūrėti kaip į spektaklį ar žaidimą. Kas pirmas pamatys žaibą? Kiek laiko skiria žaibą ir griaustinį? Ar po liūties gatvė, kurioje gyvenate, virto upe? Kokius garsus kelia perkūnija? Kas iš namuose esančių daiktų skleidžia panašius garsus? Mažylis gali ploti delnais, trepsėti kojomis, pūsti burna, vyresnis vaikas – išsamiau pasidomėti šiuo reiškiniu. Pavyzdžiui, pavartyti enciklopediją, paskaityti, kaip susidaro žaibai, nupiešti lietaus debesį su žaibu.
DAIRYTIS GRYBŲ
Dažnai šiltai ir lietingai vasarai įsibėgėjant miškuose pasirodo rudens pranašai – grybai. Tai puiki proga vaikams susipažinti su mūsų miškuose augančiais valgomais ir nuodingais grybais. O kiekvienas vaiko rastas grybas juk tampa ne tik geriausiu, gražiausiu bet ir skaniausiu!