VAIKO DARŽAS ANT PALANGĖS

Saulei vis aktyviau žadinant pavasarį daugelis savo namuose išbando vis labiau populiarėjančią palangės daržininkystę. Tai veikla, į kurią itin tinka įtraukti ir savo vaikus. Norint sudominti pačius mažiausius, reikia būti ypač kūrybingiems. Kiekvienas vaikas gali tapti rimtu daržininku ant savo palangės jei tik suteiksite galimybių kuo daugiau veiksmų atlikti pačiam vaikui: kurti, laisvę eksperimentuoti ir klysti, rinktis, ką jis nori auginti, o patį auginimą paversite smagiu edukaciniu žaidimu.

KĄ IR KAIP AUGINTI KARTU SU VAIKU ANT ŽALIOSIOS PALANGĖS, KAD JAM BŪTŲ ĮDOMU IR NAUDINGA?

Nusprendus įsirengti nedidelį darželį ant palangės kartu su vaikais galima auginti iš tiesų labai daug skirtingų kultūrų. Vis dėlto, vaikai dažniausiai nori greito rezultato, todėl renkantis augalus derėtų atsižvelgti į konkrečias jų savybes.

Mikrožalumynai. Tai itin greitai augantys, maži, maždaug 7-10 cm aukščio, augaliukai, kurie praturtina maistą reikalingomis medžiagomis. Subrandinę vieną ar du tikruosius lapelius, priklausomai nuo rūšies, užauga per 7 – 14 d. Kitaip nei daigintos sėklos, gali būti auginami dirvožemyje, arba ant sterilaus pluošto, pavyzdžiui, kiaušinių lukštuose ant vatos. Dauguma jų nereiklūs, todėl pavyks net ir nepatyrusiems sodininkams. Norintiems auginti rinktis tikrai yra iš ko: pipirnės, lapiniai ridikėliai, brokolių daigai, saulėgrąžos ir kt.

Vaistažolės ir prieskoniniai augalai. Puikiai namų sąlygomis augs bazilikas, mėtos, melisa, raudonėlis, čiobrelis, rozmarinas, šalavijas, mairūnas. Paprasčiausia iš maisto parduotuvių nusipirkti žolelių vazonėliuose, tuomet pakaks tik persodinti į kitą – gražesnį vazonėlį.

Ataugančios daržovės. Iš šaknų likučių arba žaliųjų auginių galima atauginti daugelį šakninių daržovių. Populiariausia iš tokių daržovių, be jokios abejonės – svogūnas, Tačiau laiškams, kurie maistinėmis savybėmis niekuo nenusileidžia svogūnui, galima ant palangės auginti ir svogūno pusbrolį česnaką. Pavasarinei žalumai atsiauginti taip pat tinka šakninė petražolė, lapiniai salierai, įvairių salotų, netgi kopūsto atliekos. Pavyzdžiui, suvalgę romanines ar kitokias salotas arba kininį kopūstą, jų stiebkotį pamerkite į vandenį. Po kelių dienų ims lįsti nauji lapeliai ir šaknelės, tuomet augaliuką kiškite į žemę ir džiaukitės pamažu ataugančiais žalumynais.

Gėlės. Šalia jau minėtų augalų, ant žaliosios palangės vaikai kartu su jumis gali auginti ir pažinti ryškias pavasarines gėles. Mini gėlynėlis stebins spalvomis ir kvapais, lavins vaiko estetinį suvokimą.

Kitos alternatyvos. Vazonėlyje galima bandyti išauginti mažą ąžuoliuką iš gilės arba kaštono medelį iš kaštono, taip pat pupų ir pupelių sėklas. Vaikams turėtų patikti linksmas žmogeliukais žaliais plaukais – Oliziukas, ir Velykų žolė.

KOKIOS EDUKACINĖS PRIEMONĖS MAŽUOSIUS PASKATINTŲ SUSIDOMĖTI AUGALŲ PASAULIU?

Spalvingi ir linksmi vazonėliai. Augalams auginti rinkitės netradicines talpas, pavyzdžiui, kiaušinių lukštus, kartoninius kiaušinių dėklus, pintus krepšelius ir kt. Vaikai gali patys dekoruoti vazonėlius: priklijuoti akytes, burnytes, išpuošti juos gėlėmis ir pan. Vaikų rankomis pagaminti vazonėliai bus tikrai išskirtiniai jei paversite juos kokiais nors padarėliais, žmogeliukais, laivais ir kt. objektais.

Vaiko žaislai. Kuriant vaiko daržą ant palangės tinka pasitelkti ir mylimus vaiko žaislus. Nedideli augaliukai gali žaliuoti vaikiško savivarčio arba traktoriaus priekaboje, o vešlioje žalioje pievelėje ganytis gyvūnai (karvytės, arkliukai, ožkytės ir kt.) iš gyvūnų figūrėlių rinkinių.

Spalvingi darbo įrankiai. Kiekvienam profesionalui patinka turėti savo asmeninius darbo įrankius. Taigi, jei jaunasis virėjas turi savo virtuvėlę, o meistrelis – tikrų tikriausią įrankių dėžę, tai mažajam daržininkui būtų privalu padovanoti bent jau jo asmenininį laistytuvą.

Nuotaikingos dekoracijos. Jaukumo vaiko daržui ant palangės neabejotinai pridėtų rankų darbo dekoracijos. Pavyzdžiui, gėlytės, boružėlės, drugeliai, bitutės, paukščiukai, kiškučiai ir kt. pavasarį pabundančios būtybės.

Mažojo daržininko kalendorius. Tokiame kalendoriuje vaikas gali žymėti įvairius augalų požymius ir savybes: augimo greitį, augalų aukštį, spalvas, augalų lapų skaičių ir kt. Augalo kaitą gali iliustruoti vaiko asmeninės fotografijos, piešiniai.

Kortelės su vaikų vardais ir augalų pavadinimais. Pakabinkite virš daržo kortelę su vaiko vardu, o kiekvieną augaliuką pažymėkite konkretaus augalo pavadinimu. Kortelės padės geriau įsiminti augalų pavadinimus, leis vaikui pasijausti tikru daržo šeimininku.

Mažos – didelės degustacinės šeimos šventės. Būtinai pasidžiaukite savo veiklos rezultatu, įtraukdami vaikus į kulinarinius eksperimentus: plakdami žaliuosius kokteilius, kepdami daržovinius blynus, omletus, pyragus, ruošdami linksmus sumuštinius ir kt. gaminius.